Baskı Devre Yapımı, Baskı Devre Teknikleri
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

BASKI DEVRE KARTI (PCB - Printed Circuit Board)

Baskı devre; tek veya çift yüzeyi bakırla kaplı levhalar üzerine farklı yöntemler ile bir elektronik devre çiziminin aktarılıp, devre elemanlarının bağlantı yollarının çıkarılması ile oluşturulan elektronik devre kartlarıdır.

Baskı devre kartlarının kullanılması devrenin kapladığı alanın, ara bağlantıların ve kablo kullanımının en aza indirilmesini sağlar. Aynı zamanda baskı devre kartına devre elemanlarını monte etmek delikli pertinaksa devre kurmaktan çok daha kolaydır. Baskı devre kullanmak size zaman kazandırır. Düzenli tasarlanmış bir baskı devre kartında olası bir arızayı tespit etmek daha kolaydır. Baskı devreler, delikli pertinaksa kurulan kablo bağlantılarının ve ara bağlantıların çok olduğu diğer devrelere kıyasla darbe ve sarsılmalara daha dayanıklıdır.

Baskı Devre Teknikleri

Baskı devre yapmak için öncelikle devrenizi bir devre çizim programında tasarlamanız ve çizmeniz gerekir. En yaygın kullanılan devre çizim programları Proteus ve Eagle 'dır. Baskı devre çizimin bakır plaket üzerine aktarılması ve baskı devre kartı üzerinde devre elemanlarının bağlantı yollarının çıkarılması  için farklı yöntemler mevcuttur. Evde uygulayabileceğiniz başlıca yöntemler: maskeleme yöntemi, baskı devre kalemi kullanma yöntemi, PnP (press and peel) yöntemi, pozitif 20 yöntemi ve hazır kart yöntemidir. Çok sayıda kart basımı ve / veya karmaşık bir devre söz konusu olduğunda baskı devre üreten atölyelerde uygulanan serigrafi tekniği de tercih edilebilir.

Baskı devre yapımında devrenizi çizerken devre elemanları arasındaki bağlantı yollarının kalınlığı önemlidir. Devrenizdeki bağlantı yollarının taşıyacağı akım miktarı yükseldikçe yolun kalınlığının da arttırılması gerekir.

Bağlantı Yolu Genişliği
Taşınabilecek Maksimum Akım Değeri
0,2 mm
100 mA
0,5 mm
300 mA
1,0 mm
2,5 A
2,0 mm
5 A
3,0 mm
6 A
4,0 mm
7 A
5,0 mm
9 A

Baskı Devre Kartları

Baskı devre üretiminde kullanılabilecek bakır plaketlerin yalıtkan kısımlarında kullanılan malzemeye göre farklı tipleri mevcuttur. Yalıtkan kısımda kullanılan malzeme fiber, plastik ya da epoksi olabilir. Bunlar arasında diğerlerine kıyasla en ucuz olanı olan fiber yalıtkanlı baskı devre kartları kırılganlık özelliklerinden dolayı daha çok amatör uğraşlarda ve prototip olarak hazırlanan devrelerde tercih edilir. Plastik yalıtkanlı kartlar son yıllarda kullanılmaya başlamıştır. Epoksi yalıtkanlı baskı devre kartları ise sahip oldukları yüksek yalıtkanlık direnci, neme ve darbelere karşı dayanıklılık gibi avantajlardan dolayı sıklıkla tercih edilen ve fiyatları fiber yalıtkanlı kartlara göre biraz daha fazla olan kartlardır.

Yalıtkan malzemeler farklı olsa da baskı devre kartları genel olarak bir yalıtkan malzemenin tek veya çift yüzeyi üzerine elektrolitik bakır kaplanması ile oluşur. Elektrolitik bakır yüzeyin kalınlığı (35 mikron - 70 mikron) da yalıtkan malzemenin cinsi gibi baskı devre kartının kalitesini etkileyen bir faktördür.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
robotik