Baskı Devre Yapımı, Baskı Devre Kalemi Yöntemi
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

BASKI DEVRE KALEMİ İLE BASKI DEVRE YAPIMI

Evde baskı devre yapmak için sık başvurulan yöntemlerden biri de baskı devre kalemi kullanma yöntemidir. Bu yöntem için gereken baskı devre kalemleri hemen hemen her elektronikçide bulunabilir ve fiyatları çok ucuzdur. Baskı devre kalemi kullanma yöntemi ekonomik ve uygulaması kolay bir yöntemdir. Ancak devre elemanlarının fazla, devre yollarının birbirine yakın olan devrelerde bu yöntemi kullanmak biraz zorlayıcı olabilir.

Baskı devre kalemi kullanma yönteminde gerekli malzemeler:

Baskı Devre Kalemi
Bakırlı Plaket
Plastik Leğen
Tuz Ruhu
Perhidrol
Su
Koruyucu Eldiven
Matkap
Alkol, Aseton ya da Tiner
Bir Parça Pamuk

İşlem:

Baskı devre kartının bakırlı yüzeyi temizlenir. Hazırlanan baskı devre çizimi baskı devre kalemi ile bakırlı yüzey üzerine aynen çizilir. Baskı devre kalemi eritme işlemine dayanıklı olduğundan devredeki yollar ve devre elemanlarının bağlanacağı noktalar baskı devre kalemi ile çizildiğinde eritme işleminden sonra bu kısımlardaki bakırlar kalacak ve devreniz ortaya çıkacaktır.

Bakır yüzey üzerine devre çizimi tamamlandıktan sonra eritme işlemi için plastik leğen içinde eriyik hazırlanır.Eriyik için tuz ruhu plastik leğene dökülür, üzerine dökülen tuz ruhunun kütlece %5 'i kadar perhidrol ilave edilir. Eriyik hazırlandıktan sonra baskı devre kartı eriyik içine bakırlı yüzey üste gelecek şekilde bırakılır. İstenmeyen bakır yüzeyler tamamen eriyene kadar leğenin bir kenarından tutulup aşağı yukarı doğru yavaş yavaş hareket ettirilerek beklenir. Leğenin bu şekilde hareket ettirilmesi bakırın erimesini hızlandırır ve bakırlı yüzey üzerinde hava kabarcıklarının oluşmasını engeller.

İstenmeyen bakır yüzeyler tamamen eritildiğinde baskı devre kartı eriyik içerisinden alınır ve devre yollarının üzerinde kalan baskı devre kalemi boyaları tiner, alkol ya da aseton ile ıslatılmış bir parça pamukla temizlenip kurutulur.

Devre elemanlarının yerleştirileceği yerlerde gerekli delikler ince uçlu matkapla delindikten sonra baskı devre kartınız montaja hazırdır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Eriyiğin hazırlanması ve eritme işlemleri iyi havalandırılan bir ortamda yapılmalıdır.

Baskı devre kartının eriyiğin içinden çıkarılması için koruyucu eldiven kullanılmalıdır.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
robotik