Sensör Çeşitleri, PIR Sensör, Ses Sensörleri
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

MİKROFON (SES SENSÖRÜ)

mikrofonSes algılaması gerektiren robot ve otomasyon projelerinde mikrofon kullanarak yapılan ses sensörü devreleri kullanılır. Mikrofonlar ses sinyallerini elektrik sinyallerine çeviren elemanlardır.

Mikrofonlarda önemli olan unsur diyaframdır. Diyafram ses dalgalarıyla titreşir ve bu titreşimler mikrofonun çeşidine ve yapısına göre farklı biçimlerde elektrik sinyallerine dönüştürülür.


Mikrofonların frekans, empedans, duyarlılık ve alış yönü gibi karakteristik özellikleri vardır. Bu karakteristik özellikler mikrofonun çeşidine ve kalitesine göre farklılık gösterir ve uygulamaya göre mikrofon seçiminde rol oynar.

Mikrofon çeşitleri:

* Dinamik (bobinli - manyetik) mikrofonlar
* Kapasitif (kondansatör) mikrofonlar
* Şeritli (bantlı) mikrofonlar
* Piezoelektrik kristalli (kristal) mikrofonlar
* Elektret mikrofonlar
* Karbon tozlu mikrofonlar

Sitemizdeki robot projelerinde kullanılan ses algılama sensörleri kapasitif mikrofonlar kullanılarak hazırlanmıştır.

Kapasitif (Kondansatör) Mikrofonlar

Kapasitif Mikrofonun YapısıKapasitif mikrofonlar statik elektriklenme esasına göre çalışan mikrofonlardır. Kapasitif mikrofonların diyaframı gelen ses dalgalarıyla titreşir ve bu titreşim mikrofonun kapasitesinin değişimine neden olur. Kapasitedeki bu değişim sesin özelliğine uygun olarak mikrofonun çıkışında elektrik sinyallerini oluşturur.

Kapasitif mikrofonlar DC akım ile beslenerek kullanıldıkları ve küçük boyutlarda üretilebildikleri için robotik çalışmalar için uygundur.


Ses Sensörü DevresiKapasitif mikrofonların 50 - 15000 Hz arasında oldukça geniş bir frekans karakteristiği vardır. Kapasitif mikrofonların parazit oranları (distorsiyon) az, empedansları ise yüksektir. Bu nedenle kapasitif mikrofonlar yüksek kalite istenilen yerlerde tercih edilebilir.

Robotlarınızda ve özel projelerinizde kullanabileceğiniz ses sensörü devresini inceleyebilirsiniz.

PIR (PASSIVE INFRA REDPYROELECTRIC INFRA RED) SENSÖRLER

PIR sensörPIR sensörler görüş alanlarındaki insanların ve sıcak kanlı canlıların yaydıkları IR ışıkları algılayabilen sensörlerdir. Genellikle hareket sensörü olarak kullanılırlar. ( hırsız alarmları, otomatik aydınlatma üniteleri gibi yerlerde ).

PIR sensörlerdeki algılama mesafesinin arttırılması ortamdan gelen ışığın Freshnel lens (mercek filtre ) ile IR ışınların kırılma açılarının tam sensör üzerine düşürülüp odaklanmasıyla sağlanır. Canlı hareket ettiğinde sensörün çokgen yapısından dolayı algıladığı ışığın anlık olarak kesilip yeniden sensör üzerine düşmesi ile PIR sensör hareketi algılar. Yangın alarmlarında alev algılayan pyroelectric Infra red sensor kullanılır.

* Bu makale Robotiksistem tarafından hazırlanmıştır. Robotiksistem.com kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir.
robotik