İTÜRO 2017, İTÜ Robot Olimpiyatları 2017
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

İTÜRO 2017

Türkiye’nin önemli robot organizasyonlarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları (İTÜRO) 2017’de çeşitli yarışma kategorilerinin yanı sıra ilgi çekici panel, seminer, söyleşi ve sergilerle tüm teknoloji ve robot severleri 11. kez ağırlayacak. İTÜRO 2017, 7-9 Nisan tarihlerinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

İTÜRO 2017 organizasyonunda 2016 daki organizasyondan farklı olarak, yangın söndüren kategorisi kaldırıldı. Senaryo kategorisinde "Trafik" teması işlenecek. Bu kategoriye katılacak olan robotların, bir şehir örnek alınarak tasarlanan pist üzerinde görüntü işleme kullanarak verilen görevleri otonom olarak yerine getirmeleri bekleniyor. Ayrıca, küçük yaştaki robotseverler için kendi aralarında yarışacakları "Çizgi İzleyen Minikler" kategorisi düzenlenecek.

İTÜRO 2017 ile ilgili detaylı bilgi için www.ituro.org adresinizi ziyaret edebilirsiniz.

İTÜRO 2016

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından ilki 2007 yılında düzenlenen İTÜRO Robot Olimpiaytlarının 10.su 8-9-10 Nisan 2016 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İTÜRO, Türkiye’den ve yurtdışından olmak üzere robotik alanında çalışma yapmakta olan her yaştan öğrenciyi, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini İTÜ bünyesinde bir araya getirdi.

Türkiye’nin en prestijli robotik organizasyonlarından biri olan ve aynı zamanda uluslararası olma özelliği de taşıyan İTÜRO, bu yıl da alanında uzman kişiler tarafından verilen seminerler, atölye çalışması ve birbirinden ilginç yarışma kategorilerine ev sahipliği yaptı.

ÇİZGİ İZLEYEN MİKRO SUMO
1. Dromeas Aero
Marios Konstantakos
1. SpecTral
Atakan Terzioğlu
2. İSABET OKULLARI 7
Yağız Halil Uslubaş
2. yeşil_peri
Cengiz
3. Dromeas Max
Ioannis Tsenempis
3. MİR
Ceylin Akyol
YANGIN SÖNDÜREN SERBEST KATEGORİ
1. Fast
Eray Aktokluk
1. MEROPHY
Emre Erbaş ve Ekibi
2. Yeşil Başlı Gövel Ördek
Ali İhsan Saltabaş
2. Drone.Net
Zafer Çavdar ve Ekibi
3. Enigma JR
Berkay Yaman
3. Auto Bee
Auto Bee Ekibi
BASKETBOL LABİRENT
1. ROBOTEAM 60
Ali Rıza Doğan
1. Flash
Eray Aktokluk
2. BASKET60
Duran Ekinci
2. Mecnun – BAUROT
Yazar Yazıcı
3. Tam isabet
Eray Aktokluk
3. Mazerunner
ISTECH Arduino Team
MERDİVEN ÇIKAN KENDİNİ DENGELEYEN
1. Ramazan
Ali Fetvacı
1. SNK Kendini Dengeleyen 2
Süleyman Sevban Solmaz
2. ROBOZELLA
Duran Ekinci
2. SNK Kendini Dengeleyen 6
Murat Altındağ
3. ROBOTEAMZİLE
Ali Rıza Doğan
3. SNK Kendini Dengeleyen 5
Rumeysa Özkarslı
RENK SEÇEN SENARYO
1. seçici
Eray Aktokluk
1. MATAFORA
Engin Durmuş
2. smart
Engin Aktokluk
2. Long John Silver
Zeynel Özdemir
3. Yengeç
Şebnem Karakılıç
3. IBC
İlhan Coşkun
İTÜRO 2015 İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI SONUÇLARI

İTÜRO 2015, 9-10-11 Nisan 2015 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

ÇİZGİ İZLEYEN MİKRO SUMO
1. İstanbul Gelişim Üniversitesi 12 1. Biçer
2. İstanbul Gelişim Üniversitesi 9 2. Tekin05
3. İstanbul Gelişim Üniversitesi 16 3. Bilimsanat
YANGIN SÖNDÜREN SÜPÜRGE
1. Storm 1. Tornado
2. Fast Fast 2. Zela60
3. Yananı Görür Allah 3. Süpürgeç
BASKETBOL LABİRENT
1. Almış60 1. Spirit
2. Tam isapet 2. Turbo
3. Şahi 3. Algoritma
MERDİVEN ÇIKAN KENDİNİ DENGELEYEN
1. Robozela 1. Avatar
2. Melike 2. MafBot
3. Roboteamzile 3. Baykuş
RENK SEÇEN SENARYO
1. Aloha 1. Mimar Sinan
2. Renk60    
       
SERBEST KATEGORİ AUTODESK DİJİTAL TASARIM
1. Virtual Checkers 1. Melike
2. Atlas 2.
Aloha
3. Tiercoid    

İTÜRO 2014 İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI SONUÇLARI

İTÜRO 2014, 10-11-12 Nisan 2014 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 11 farklı kategoride yapılan yarışmaların sonuçları şöyle oldu :

ÇİZGİ İZLEYEN MİKRO SUMO
1. BHPDML1 1. Sıkıntı
2. Barbaros 2 2. Joker
3. BHPDML2 3. Böcek
YANGIN SÖNDÜREN SÜPÜRGE
1. Yananı Görür Allah 1. Tornado
2. Saka 2. Zela60
3. Pervane Başkan 3. Süpürgeç
BASKETBOL LABİRENT
1. Roboteam60 1. Stable
2. Devrim    
3. Hho    
MERDİVEN ÇIKAN KENDİNİ DENGELEYEN
1. Akiran 1. Kafa1500
2. Spontan 2. Hacı Yatmaz
    3. Vertigo
RENK SEÇEN SENARYO : TOP TAŞIMA
1. Almış60 1. Seyit Onbaşı
    2.
Wright Kardeşler
       
SERBEST KATEGORİ
1. Hexator    
2. Temur    
3. Atlas    
İTÜRO 2013 İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI

İTÜRO 2013, 11-12-13 Nisan 2013 tarihlerinde, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. İTÜRO 2013 kapsamında gerçekleştirilen yarışmaların sonucunda dereceye giren projeler ve yarışmacılar şu şekilde oldu:

ÇİZGİ İZLEYEN
1. Taşdelen 5 Özel Taşdelen Koleji
2. Taşdelen 10 Özel Taşdelen Koleji
3. Pendik End. Meslek Lisesi-1 Pendik Endüstri Meslek Lisesi
MİNİ SUMO
1. Gördüm Zile Endüstri Meslek Lisesi
2. Şehzade Karagöz Paşa Adil Karaağaç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
3. Hırçın  Zile Endüstri Meslek Lisesi
MİKRO SUMO
1. Böcek Bahçecik Endüstri Meslek Lisesi
2. Mikrop Balıkesir İMKB Endüstri Meslek Lisesi
3. Edi Adil Karaağaç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
YANGIN SÖNDÜREN
1. İçim Yanıyor Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2. Üfürükçü Zile Endüstri Meslek Lisesi
3. Agresif Zile Endüstri Meslek Lisesi
SÜPÜRGE
1. Çöpçü Zile Endüstri Meslek Lisesi
2.
Süpürge Robot İstanbul Teknik Üniversitesi
3. Balbazar Bahçecik Endüstri Meslek Lisesi
LABİRENT
1. Demir Can 2 Stabil Grup
2. Kara Kule Marmara Üniversitesi
3. Apoç Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
MERDİVEN ÇIKAN
1. Robozile Zile Endüstri Meslek Lisesi
2. Anka Hava Harp Okulu
3. Vecihi Hürkuş Hava Harp Okulu
KENDİNİ DENGELEYEN
1. Robut 13 Sabancı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
2. Titrek Balıkesir İMKB Endüstri Meslek Lisesi
3. Son Dakika Sabancı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
SERBEST KATEGORİ
1. TEFA Kimyager Robot Kol Maçka Akif Tuncel Anadolu Teknik Lisesi
2. Cloak Yıldız Teknik Üniversitesi
3. Akıllı Telefonların Robotikte Kullanılması Gaziantep Üniversitesi

 

İTÜRO 2012 İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI

İTÜRO 2010, İTÜ Robot Olimpiyatları Türkiye’nin en önemli robotik organizasyonlarından İTÜ Robot Olimpiyatları(İTÜRO),
12- 13- 14 Nisan 2012 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

İTÜRO 2012 ' ye katılan robotlar Mini Sumo, Çizgi İzleyen, Süpürge, Yangın Söndüren, Kendini Dengeleyen Robot, Serbest Kategori ve Labirent kategorilerinde yarıştılar. Ödül alan projeler ise şu şekilde:

ÇİZGİ İZLEYEN
1. Code'mu otuttururum Pendik Endüstri Meslek Lisesi
2. Taşdelen 3 Özel Taşdelen Koleji
3. Taşdelen 6 Özel Taşdelen Koleji
MINI SUMO
1. Burçak Gazi Üniversitesi
2. Fecii Gazi Üniversitesi
3. Niyobyum Bahçecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
KENDİNİ DENGELEYEN
1. Robut Kocaeli Üniversitesi
2. Tika Balıkesir İMKB Endüstri Meslek Lisesi
3. Çakma Cincır Balıkesir İMKB Endüstri Meslek Lisesi
SÜPÜRGE
1. Tornado İstanbul Teknik Üniversitesi
2. Pirinçsavar Zile Endüstri Meslek Lisesi
3. Süpüroni İMKB Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
YANGIN SÖNDÜREN
1. El-Cezeri İMKB Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
2.
Yananı Görür Allah Marmara Üniversitesi
3. Asel Balıkesir İMKB Endüstri Meslek Lisesi
SERBEST
1. Midas İstanbul Kültür Üniversitesi
2. İnsansız Hava Aracı Hacettepe Üniversitesi
3. Uçtu Uçtu Robot Uçtu 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi

Labirent kategorisinde yarışan 10 robottan pisti tamamlayabilen olmadığı için katılan tüm robotlara mansiyon ödülü verildi.

İTÜRO 2011 İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından düzenlenen İTÜRO Robot Olimpiyatları beşincisi İTÜRO 2011 31 Mart, 1-2 Nisan 2011 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi 'nde düzenlendi.

İTÜRO 2011 'de, İTÜRO 2010 'daki yarışma kategorilerine ek olarak yeni bir kategori olan labirent kategorisinde de robotlar yarıştı.

651 projenin ön kayıt yaptırdığı İTÜRO 2011'de 350 proje; MiniSumo, Basit ve Gelişmiş Çizgi İzleyen, Süpürge, Yangın Söndüren, Kendini Dengeleyen, Labirent, Serbest Kategori olmak üzere 8 farklı kategoride yarıştı. Organizasyona katılan yarışmacılar aynı zamanda Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde kurulan 120 masada robotlarını sergilediler. İTÜRO 2011, yaklaşık 70 üniversite ve liseden yarışmacıların yanında 7000’i aşkın izleyiciyi de ağırladı.

Farklı kategorilerde toplam 35 proje ödül alırken, serbest kategoride dereceye giren projelere ayrıca buluş veya tasarımları için endüstriyel tasarım / patent / faydalı model ödülü verildi.

İTÜRO 2010 İTÜ ROBOT OLİMPİYATLARI

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından düzenlenen İTÜRO 2010 15-16-17 Nisan 2010 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi 'nde gerçekleştirildi.

İTÜ Robot Olimpiyatları 'nın dördüncüsü olan İTÜRO 2010 'da robot yarışmalarının yanı sıra söyleşiler, seminerler, eğitimler, sergiler ve paneller de yer aldı.

İTÜRO 2010 'da robotların yarıştığı kategoriler aşağıda sıralanmıştır.

Mini Sumo
Basit Çizgi İzleyen
Gelişmiş Çizgi İzleyen
Süpürge
Yangın Söndüren
Kendini Dengeleyen Robot
Serbest Kategori

iTÜRO 2010 İTÜ Robot Olimpiyatları 'na 7 farklı kategoride 350 robot projesi katıldı ve her kategoride ilk üçe giren projeler ödüllendirildi.

Ayrıca serbest kategoride dereceye giren İTÜ ve Bahçeşehir Üniversitesi 'nin projeleri için buluş veya tasarım patent - endüstriyel tasarım ya da faydalı model ödülü verildi.

İTÜRO 2010 hakkında daha fazla bilgi için www.ituro.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

robotik