11. MEB Robot Yarışması 2017
   

Robotturk, Robotik Ürünler Sitesi

11. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI 2017

10. Uluslararası MEB Robot Yarışması Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Hareketli Robotlar (Robotino) ve Serbest Robot olmak üzere 7 (yedi) farklı kategoride gerçekleşmişti.

11. Uluslararası MEB Robot Yarışması Konya Spor ve Kongre Merkezinde 10-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılmasına karar verilmiş olup yarışmada farklı kategorilere de yer verilmesi planlandı.

11. Uluslararası MEB Robot Yarışması ile ilgili gelişmeleri robot.meb.gov.tr adresinden ve sitemizden takip edebilirsiniz.

10. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI 2016

Millî Eğitim Bakanlığınca, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü (EİT) ve TÜBİTAK ortaklığıyla düzenlenen 10. Uluslararası MEB Robot Yarışması 'na temalı robot, çizgi izleyen robot, hızlı çizgi izleyen robot, sumo robot, mini sumo robot, serbest kategori ve robotino (hareketli robotlar) olmak üzere 7 kategoride düzenlenen 347 okul ve kurumdan bin 609 robot ile bin 962 öğrenci ve danışman öğretmen katıldı. 

Dereceye giren öğrenciler için Şahinbey Spor Salonu´nda ödül töreni düzenlendi. Törenin ardından Belkıs- Zeugma kategorisinde birinci olan "Atak" adlı robot gösteri yaptı. Daha sonra dereceye giren öğrencilere kupa ve çeşitli ödüller verildi.

ÇİZGİ İZLEYEN
1. Enka 16 ÖZEL ENKA MTAL
2. Yerköy_AML_16 Yerköy MTAL
3. Enka 13 ÖZEL ENKA MTAL
HIZLI ÇİZGİ İZLEYEN
1. Fındık3 Giresun MTAL
2. Hızlı Bulancak Bulancak MTAL
3. Karot Dragstar Karabük Üniversitesi
MINI SUMO
1. Barbaros Bilecik MTAL
2. Noname Adil Karaağaç MTAL
3. Otakro3 Otakçılar AİHL
SUMO
1. Gzero Marmara Üniversitesi
2. Sakura Haydarpaşa MTAL
3. Sakin Karabük Üniversitesi
TEMALI ROBOT KATEGORİSİ
1. Atak Ilgın Şehit B. Harun Çoban MTAL
2. Toroman Yenimahalle MTAL
3. Umut Yenimahalle MTAL
ROBOTİNO (HAREKETLİ ROBOTLAR)
1. İsotçı Urfa MTAL
2. Efsane İkili Urfa MTAL
3. Sugarboys Urfa MTAL
SERBEST
1. SUV Tuzla MTAL
2. Kapgan Evo Ali Osman Sönmez MTAL
3. Yapay Göğüs Özel Deva Fen ve Teknoloji Lisesi
MANSİYON ÖDÜLLERİ
TEMALI : Esata Eskişehir Atatürk MTAL
SUMO : Depresif Hasan Ferdi Turgutlu MTAL
MİNİ SUMO : Diamond Çiğli Rotary MTAL
ÇİZGİ İZLEYEN : Yerköy_AML_06 Yerköy MTAL
HIZLI ÇİZGİ İZLEYEN : Cabbar Adil Karaağaç MTAL
SERBEST : Bukalemun Kocasinan Şehit Samet Kırbaş MTAL
ROBOTİNO : Köstebek Urfa MTAL
TASARIM ÖDÜLÜ
TEMALI : Enkarob Özel Enka MTAL
SERBEST : Mavera Altınordu MTAL
FAIR PLAY
Adana Heydar Aliyev MTAL

 

9. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI 2015

9. Uluslararası Robot Yarışması 13-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı.

9. Uluslararası Robot Yarışması 'nda; Temalı, Çizgi İzleyen,Sumo,Mini Sumo, Hareketli Robotlar (Robotino), Fair Play ve Serbest Robot Yarışma kategorisi olmak üzere 7 (altı) farklı alanda ilk üçe giren robotların yanısıra mansiyon ve tasarım ödülleri verildi.

ÇİZGİ İZLEYEN
1. Pendik11 İstanbul Pendik MTAL
2. Pendik5 İstanbul Pendik MTAL
3. Pendik1 İstanbul Pendik MTAL
MINI SUMO
1. Barbaros Bilecik MTAL
2. Atakan Bilecik MTAL
3. Turgut Reis Bilecik MTAL
SUMO
1. Zet Karabük Üniversitesi
2. Ağır Efe Hasan Ferdi Turgutlu
3. Hırçın Karabük Üniversitesi
TEMALI ROBOT KATEGORİSİ
1. Alibey 1970 İstanbul Alibeyköy MTAL
2. Cenk Ankara İskitler MTAL
3. Benim Adım Mehmet Ankara Yenimahalle MTAL
ROBOTİNO (HAREKETLİ ROBOTLAR)
1. Kenan - Müco İstanbul İSOV Dinçkök Tek. ve EML.
2. Tuzla Tuzla Tek. ve E.M.L.
3. Darkbrother İstanbul İSOV Dinçkök Tek. ve EML.
SERBEST
1. Followcam Kocaeli Sabancı MTAL
2. Terme Natör Samsun Terme MTAL
3. Engelsiz_Yaşam Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi
MANSİYON ÖDÜLLERİ
TEMALI : Esata Eskişehir Atatürk MTAL
SUMO :ÜTG. Alı Rıza Efendi Amasya MTAL
MİNİ SUMO : Viserion İstanbul Samandıra MTAL
ÇİZGİ İZLEYEN : Delice Yozgat Yerköy MTAL
SERBEST : Çekici V2 Karabük Üniversitesi
ROBOTİNO : Sharp Yenimahalle Tek. ve EML.
TASARIM ÖDÜLÜ
TEMALI : Gatem2015 Kocaeli Gebze MTAL
SERBEST : Seyit Onbaşı Ordu Altınordu MTAL
FAIR PLAY
Karahan Bilecik MTAL
8. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI 2014

Eskişehir ilinin 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi nedeniyle 13-14-15 Mayıs 2014 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Spor Salonunda yapıldı.

Bu yıl sekizincisi yapılan robot yarışmasında; Temalı, Çizgi İzleyen,Sumo,Mini Sumo, Hareketli Robotlar (Robotino)  ve Serbest Robot Yarışma kategorisi olmak üzere 6 (altı) farklı alanda ilk üçe giren robotların yanısıra mansiyon ve tasarım ödülleri verildi.

ÇİZGİ İZLEYEN
1. Kültigin Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
2. Yerköy66 Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
3. Ayçelik Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
MINI SUMO
1. Atakan Bilecik Tek. ve E.M.L.
2. Kaya Mevlana Üniversitesi
3. Şehzade Kaşen Konya Adil Karaağaç Tek. ve E.M.L.
SUMO
1. Hırçın Karabük Üniversitesi
2. Patron Çanakkale 18 Mart
3. Manisa Tarzanı - Hun Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi And. M.L.
TEMALI ROBOT KATEGORİSİ
1. Altay Hacı Sani Konukoğlu Tek. ve E.M.L.
2. Göktürk - 14 Şehit Ahmet Karahan Tek. ve E.M.L.
3. Veni Vidi Vici Tokat Zile Tek.ve E.M.L
ROBOTİNO (HAREKETLİ ROBOTLAR)
1. Kenan - Müco İstanbul İSOV Dinçkök Tek. ve EML.
2. Tuzla Tuzla Tek. ve E.M.L.
3. Darkbrother İstanbul İSOV Dinçkök Tek. ve EML.
SERBEST
1. Böcek Yakalayan Robot Karabük Üniversitesi
2. Haykurobot Turhal Tek. ve E.M.L.
3. Robot Bateri Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi And. M.L.
MANSİYON ÖDÜLLERİ
TEMALI : Metehan Özel Ankara Sanayi Odası A.T.L.
SUMO : Itachi Haydarpaşa Tek. ve EML.
MİNİ SUMO : Vecihi Kocaeli Bahçecik Tek. ve EML.
ÇİZGİ İZLEYEN : Sevilla Karasu Tek. ve EML.
SERBEST : Gizayon Balıkesir İMKB Tek. ve EML.
ROBOTİNO : Sharp Yenimahalle Tek. ve EML.
EN İYİ TASARIM ÖDÜLÜ
SERBEST : Anadolu Aslanı Özel Marmara Evleri İhlas And. L.
MÜHENDİSLİK ÖDÜLÜ
TEMALI : Porsuk Kocaeli Atatürk Tek. ve EML
7. ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI 2013

Uluslararası 7 nci Robot Yarışması 1 - 4 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu 'nda gerçekleştirildi. Yarışmacılar Çizgi İzleyen Robot, Sumo, Mini Sumo, Temalı Robot ve Robotino kategorilerinde yarıştılar.

2013 yılının UNESCO tarafından Piri Reis Yılı olarak kabul edilmiş olması nedeniyle yarışmanın teması Piri Reis, sloganı da AHİCAN Keşifte olarak belirlenmişti.

Yarışmanın sonucunda kategorilere göre derece alan robotlar ve okullar ise şöyle:

ÇİZGİ İZLEYEN
1. Beyçelik Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
2. Ayçelik 2 Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
3. Emir Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
MINI SUMO
1. Hedef Final Konya Adil Karaağaç Tek. ve E.M.L.
2. Gaflet Konya Adil Karaağaç Tek. ve E.M.L.
3. Alasmo Kocaeli Sabancı Tek. ve E.M.L.
SUMO
1. Hırçın Karabük Üniversitesi
2. Hellom İstanbul Haydarpaşa Tek. ve E.M.L.
3. Neşter Karabük Üniversitesi
TEMALI ROBOT KATEGORİSİ
1. Robot Kaşif Ankara Yenimahalle Tek. ve E.M.L.
2. Robot Kaşif Konya Adil Karaağaç Tek. ve E.M.L.
3. Çelikler2 Yozgat Yerköy Tek. ve E.M.L.
ROBOTİNO (HAREKETLİ ROBOTLAR)
1. Nofear İstanbul İSOV Dinçkök Tek. ve EML.
2. Fetih01 Adana Türk Teks.Vak.Mes.ve Tek.Eğt Mrk, KML.
3. Robotürk Ordu Tek. ve EML.
MANSİYON ÖDÜLLERİ
TEMALI :  Piri Konya Adil Karaağaç Tek. ve E.M.L.
SUMO : Jsumo İstanbul Teknik Üniversitesi 
MİNİ SUMO : Niobyum Kocaeli Bahçecik Tek. ve EML.
ÇİZGİ İZLEYEN : Petml-2 İstanbul Pendik Tek. ve EML.
ROBOTİNO : İmmibin03 İstanbul İMMİB Erkan Avcı Tek. ve EML.
EN İYİ TASARIM ÖDÜLÜ
TEMALI : Doruk Kocaeli Atatürk Tek. ve EML
6. MEB ROBOT YARIŞMASI

Milli Eğitim Bakanlığınca Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanında yapılan çalışmaların tanıtımının yapılmasının yanı sıra Türkiye’de robot teknolojileri konusunda yapılan çalışmaların sergilenmesini sağlamak için platform oluşturmak amacıyla 2007 den beri her yıl Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) iş birliğinde robot yarışması düzenlenmekte olan MEB Robot Yarışması'nın 6. sı 15 - 16 Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara başkent Voleybol Salonunda gerçekleştirildi.

6. MEB Robot Yarışması 'na katılacak olan robotlar; Temalı Robot, Çizgi İzleyen Robot, Sumo Robot ve Mini Sumo Robot olmak üzere dört kategoride yarıştılar. Temalı robot kategorisinde tema : " Robotlar Deprem Yaralarını Sarıyor " teması işlendi. 6. MEB robot yarışması hakkında detaylı bilgi için mtegm.meb.gov.tr/robot/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

5. MEB ROBOT YARIŞMASI
5. Uluslararası MEB Robot Yarışması
Millî Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) iş birliğinde, ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin geliştirilmesi, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında yapılan çalışmaların tanıtımı ve robot teknolojileri konusunda yapılan çalışmaların sergilenmesi amacıyla her yıl meslek lisesi, genel lise ve üniversite öğrencileri arasında düzenlenen, robot yarışmalarının beşincisi, 12-13 Mayıs 2011 tarihlerinde Ankara Başkent Voleybol Salonu'nda gerçekleştirildi. Yarışmada temalı robot kategorisinde 14, çizgi izleyen robot kategorisinde 388, sumo robot kategorisinde 188 ve mini sumo robot kategorisinde 108 olmak üzere toplam 692 robot yarıştı. Kategorilere göre yarışma sonuçları ise şöyle:



Temalı Robot Yarışması
Birinci Yavuzkurt Kayseri Hürriyet Teknik Ve EML
İkinci Baş İzci Kayseri Hürriyet Teknik Ve EML
Üçüncü 41 ELK 005 Kocaeli İzmit Atatürk Teknik ve EML
Jüri Özel Ödülü Karaağaç Konya Adil Karaağaç Teknik Ve EML
Jüri Teşvik Ödülü Elbeyli-Gardaş Sivas Şehit Ahmet Karahan Teknik Ve EML
Tasarım Ödülü Metopar Adana Türk Tekstil Vakfı Mesleki Ve TEM Ve KTL
Mühendislik Ödülü Baş İzci Kayseri Hürriyet Teknik Ve EML
 
Çizgi İzleyen Robot Yarışması
Birinci Kazman İzmir Çınarlı Teknik Ve EML, Denizcilik Meslek Lisesi
İkinci Rüzgar İzmir Çınarlı Teknik Ve EML, Denizcilik Meslek Lisesi
Üçüncü Mügetsu Ankara Üniversitesi
Jüri Özel Ödülü Cemre Gazi Üniversitesi
Jüri Teşvik Ödülü Zıpkın Konya Adil Karaağaç Teknik Ve EML
Jüri Teşvik Ödülü Türgiş Antalya Teknik Ve EML
 
Sumo Robot Yarışması
Birinci Musashi İzmir Çınarlı Teknik Ve EML, Denizcilik Meslek Lisesi
İkinci Robocan60 Tokat Zile Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi
Üçüncü Batusay İzmir Çınarlı Teknik Ve EML, Denizcilik Meslek Lisesi
Jüri Özel Ödülü Akıncı Sivas Şehit Ahmet Karahan Teknik Ve EML
Jüri Teşvik Ödülü Demon Tokat Zile Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi
Jüri Teşvik Ödülü Enzo Eskişehir Atatürk Teknik Ve EML
 
Mini Sumo Robot Yarışması
Birinci Narsil İzmir Çınarlı Teknik Ve EML, Denizcilik Meslek Lisesi
İkinci Aoshi İzmir Çınarlı Teknik Ve EML, Denizcilik Meslek Lisesi
Üçüncü Kabadayı Ankara Üniversitesi
Jüri Özel Ödülü Alex Ankara Karakusunlar İMKB Teknik Ve EML
Jüri Teşvik Ödülü Gürbüz Konya Adil Karaağaç Teknik Ve EML
Jüri Teşvik Ödülü Mini Karot Karabük Üniversitesi
4. MEB ULUSAL ROBOT YARIŞMASI

Milli Eğitim Bakanlığı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) işbirliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen MEB Ulusal Robot Yarışması 06-07 MAYIS 2010 tarihlerinde Ankara Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. 

4. MEB Ulusal Robot Yarışması'na katılan robotlar; Temalı robot kategorisi, sumo robot ve çizgi izleyen robot kategorisi olmak üzere 3 farklı kategoride yarıştılar. Temalı robot kategorisinde Türk - Japon dostluğu konu alındı.

4. MEB ULUSAL ROBOT YARIŞMASI SONUÇLARI

Temalı Robot Yarışması
1. Katana ANKARA İSKİTLER ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
2. Ekipbaşı HÜRRİYET TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEk LİSESİ
3. Ertuğrul ADİL KARAAĞAÇ TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
Mansiyon: Matiate MİDYAT TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
Mansiyon: Ocakbaşı HÜRRİYET TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEk LİSESİ
   
Çizgi İzleyen Robot Yarışması
1. Başkan GAZİ ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK MESLEK YÜKSEK OKULU ATAROT ROBOT KULÜBÜ
2. Elastikus KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
3. Şimşek KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
Mansiyon : Safran KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
   
Sumo Robot Yarışması
1. Bilader İZMİR ÇINARLI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
2. Kurnaz Zile Endüstri Meslek Lisesi
3. Shogun MTY JAPONYA ROBOCOM
Mansiyon : Batusay İZMİR ÇINARLI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
3. MEB ULUSAL ROBOT YARIŞMASI SONUÇLARI
Temalı Robot Yarışması
1. Adem ANKARA İSKİTLER ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
2. Mimar Sinan4 KAYSERİ HÜRRİYET ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
3. Mimar Sinan3 KAYSERİ HÜRRİYET ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
 
Çizgi İzleyen Robot Yarışması
1. Kafkas ANKARA İSKİTLER ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
2. Öncü Ay KONYA ADİL KARAAĞAÇ ANADOLU TEKNİK LİSESİ
3. Kara KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
 
Sumo Robot Yarışması
1. Bük KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
2. Batusay İZMİR ÇINARLI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
3. Kalkan KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
 
Serbest Kategori
1. Kobra KOCAELİ GEBZE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
2. Spider İZMİR ÇINARLI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
3. Hexapod (Akıllı Karınca) İSTANBUL ÖZEL GÖKKUŞAĞI FEN LİSESİ
robotik